Huta szkła „Julia” – zobaczyć jak powstaje szkło

W Piechowicach koło Szklarskiej Poręby jest ciekawy obiekt: Huta „Julia” który, poza produkcją, umożliwia zwiedzanie obiektu wraz z opowieścią jak powstaje szkło – i to nie byle jakie, tylko kryształowe. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa niecałą godzinę, kosztuje 12 zł za osobę dorosłą i jest ciekawym doświadczeniem…

IMG_0020

Całość procesu wytapiania szkła jest niemal ręczna. Zaczyna się pod wieczór gdy do pieca wkładane jest 800 – 900 kg wkładu który zawiera piasek kwarcowy i do 24% ołowiu. To podobno bardzo dużo i dzięki temu szkło jest czyste, ciężkie, kruche i dobrze odbija światło. Całość topi się przez noc w temperaturze 1200 – 1400 stopni.

IMG_0005

Rano przychodzą pracownicy i – często w towarzystwie turystów – formują z płynnego szkła kształty szklanek, kieliszków a także bardziej skomplikowanych naczyń czy ozdób. Potem dziesiątki pracowników obcinają, szlifują, grawerują i czyszczą produkty.

IMG_0030

Większość z nich jest kierowana na eksport ale wiele można kupić w przyzakładowym sklepie. Ilość produktów, ich subtelność i pomysłowość robi wrażenie.

IMG_0040

Naprawdę ciężko wyjść stamtąd nie dokonując żadnego zakupu :-).

IMG_0050

Ciekawym pomysłem są też warsztaty dla dzieci (od 4 lat) na których same próbują tworzyć szklane dzieła – niestety nie jeszcze nie mieliśmy możliwości skorzystać – może za rok…

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, motocyklista, żeglarz, eks-wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *