42. Bieg Piastów – Jakuszyce

Tradycyjnie na przełomie lutego i marca pojechaliśmy do Jakuszyc wystartować w Biegu Piastów. W tym roku udało się wygospodarować cały tydzień urlopu, więc same zawody Biegu Piastów, które odbyły się w piątek (7 km CT), sobotę (50 km CT) i niedzielę (25 km CT) poprzedziłem 5 dniami treningów (niedziela – czwartek). Łącznie przez cały pobyt pokonałem dystans 214 km w czasie 27h.

Ścieżki z całego tygodnia

Ścieżki z całego tygodnia

Ten pobyt w Jakuszycach był ciekawy jeszcze z kilku powodów. Wyjazd był „bez dzieci”, więc mogliśmy każdego dnia robić spore dystanse i wyruszając z Polany Jakuszyckiej (1) przejechaliśmy praktycznie wszystkie dostępne trasy kilkukrotnie odwiedzając Schronisko Orle (2), raz Chatkę Górzystów (3) i raz punkt widokowy przy kopalni kwarcu (4).

Pogoda

Temperatury w tym tygodniu były bardzo niskie, poranne treningi rozpoczynałem przy -16 do -19 stopni, w ciągu dnia ocieplało się do około -13 stopni Celsjusza. Gdy człowiek się już rozgrzeje biegnąc, szczególnie trasą przez las gdzie nie ma wiatru, to niska temperatura nie ma już tak dużego znaczenia. Ale przed rozgrzaniem, albo w otwartym terenie jak Polana Maliszewskiego czy Hala Izerska, niska temperatura była dotkliwa.

Niska temperatura z rana

Niska temperatura z rana

Nowy sprzęt

Kolejną ciekawostką było częściowe przejście na narty do stylu łyżwowego – zupełnie inny i dużo szybszy sposób jazdy. Nie ma klasycznego „szurania” w wyznaczonych śladach gdzie tempo można zmieniać od powolnego wleczenia się i podziwiania krajobrazu, poprzez szybsze tempo aż do biegu z podnoszeniem tyłów nart. Pod górkę także nie ma szurania z użyciem blokującej łuski, która uniemożliwiając cofanie się narty, która znacząco ułatwia podejścia. Na nartach łyżwowych jest „tylko bieganie”: dynamiczne przenoszenie środka ciężkości z jednej narty na drugą i z powrotem, jednocześnie odpychając się nogami i kijkami. Wymaga to znacznie więcej techniki i równowagi, tak aby wykorzystać moment inercji gdy narta już sama jedzie. Jakie są wobec zalety tego stylu? Na narcie łyżwowej jedzie się znacząco szybciej, na moje wyczucie ok 50%, tzn. zamiast 10-11 km/h to 15 km/h lub więcej. Narta łyżwowa ma „na poślizg” całą powierzchnią (brak wspomnianej łuski), więc w samych zjazdach jest szybsza. Ponadto w stylu klasycznym w zjeździe można tylko ustawić się „na krechę” i czekać, natomiast na stylu łyżwowym można jeszcze bardziej przyspieszać odpychają się. Jednym słowem, super zabawa.

Styl łyżwowy

Styl łyżwowy

Ostatnia ciekawostka była taka, że startując nadal w zawodach w stylu klasycznym postanowiłem zmienić swoje klasyczne turystyczne narty na dedykowane do zawodów Fishery RCR Crown. I tutaj byłem bardzo zaskoczony. W przeciwieństwie do rowerów, gdzie im droższy rower to szybciej i lepiej jeździ, to bardziej wyczynowe narty jakkolwiek w dół jadą szybciej, to do góry nie chcą jechać wcale ;-). I nie chodzi tutaj o oczekiwanie że „same będą wjeżdżać” – chodzi o to że wcześniejsze tanie turystyczne narty miały wielką łuskę, która doskonale blokowała nartę na podejściach i nie cofały się one w dół. Węższe narty wyczynowe mają mniejszą powierzchnię łuski i tak są wyprofilowane że łuska działa tylko gdy nartę mocno się dociśnie. Więc nie ma powolnego szurania pod górkę – żeby w ogóle jechać o góry trzeba dynamicznie wbiegać mocno dociskając nartę do podłoża. A to przy dłuższych podbiegach wymaga zdecydowanie większej siły i lepszej kondycji niż na nartach turystycznych. Ale coś za coś ;-).

Warunki śniegowe

Jakuszyce i Góry Izerskie jak zwykle nie zawiodły: dzięki niskiej temperaturze i dużej ilości śniegu były przygotowane niemal wszystkie trasy. Wyjątkiem były trasy położone nisko, tuż przy Szklarskiej Porębie, gdzie było wyraźnie mniej śniegu i miejscami wystawały kamienie, tam ratrak nie przygotował tras.

Mała ilość śniegu na trasach przy Szklarskiej Porębie

Mała ilość śniegu na trasach przy Szklarskiej Porębie

Słabo przygotowana jest także trasa do Chatki Górzystów – albo ze względu na małą ilość śniegu na „przewianej” Hali Izerskiej albo z jakiś względów formalnych ratraki Biegu Piastów nie jeżdżą na północ od Rozdroża pod Cichą Równią (punkt 22 na mapach tras narciarskich) ani na północ od schroniska Orle (punkt 5b), więc trasy te są przygotowane tylko „społecznie”. Na nartach klasycznych to mały problem, natomiast na łyżwowych już jest trochę gorzej.

Hala Izerska - Chatka Górzystów

Hala Izerska – Chatka Górzystów

Hala Izerska - szlak do Orlego

Hala Izerska – szlak do Orlego

Hala Izerska - szlak do Orlego

Hala Izerska – szlak do Orlego

Niemniej jednak, wycieczka do Chatki Górzystów jest wartością samą w sobie: obsługa ma takie gadane że cała sala się śmieje. Wchodzimy zmarznięci, a oni na cały głos „czy państwo na te sławne na całą Polskę naleśniki z jagodami?”. Nie można nie zamówić.

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Bieg Piastów (zawody)

Zawody poszły dobrze – sporo treningu i nowy sprzęt. Jednak bariera psychologiczna 50 km poniżej 4h nie została pokonana, może w przyszłym roku…

  • 7 km CT, piątek 2.03.2018: 00:30:46, miejsce Open: 131/763, w kategorii M40: 39/145.
  • 50 km CT, sobota 3.03.2018: 04:09:13, miejsce Open: 625/1461, w kategorii M40: 219/459.
  • 25 km CT, niedziela 4.03.2018: 01:51:58, miejsce Open: 307/1393, w kategorii M40: 85/323.
BIeg Piastów 7 km CT

BIeg Piastów 7 km CT

Bieg Piastów 50 km CT - przed startem

Bieg Piastów 50 km CT – przed startem

Bieg Piastów 50 km CT - na mecie

Bieg Piastów 50 km CT – na mecie

I jeszcze trochę fajnych fotek z treningów…

Czarny Kamień - trasa w kierunku Szklarskiej

Czarny Kamień – trasa w kierunku Szklarskiej

Okolice Czerwonego Potoku

Okolice Czerwonego Potoku

Pętla koło Harrachova

Pętla koło Harrachova

Polana Maliszewskiego

Polana Maliszewskiego

Okolice Polany Maliszewskiego

Okolice Polany Maliszewskiego

Górny Dukt

Górny Dukt

Samolot

Samolot

Schronisko Orle

Schronisko Orle

Trasa TV Polonia

Trasa TV Polonia

Czeski pociąg

Czeski pociąg

Punkt widokowy koło Kopalni Kwarcu

Punkt widokowy koło Kopalni Kwarcu

Punkt widokowy koło Kopalni Kwarcu

Punkt widokowy koło Kopalni Kwarcu

Trasa TV Polonia

Trasa TV Polonia

Dolny Dukt

Dolny Dukt

Koniec sezonu narciarskiego, przesiadamy się na rowery 🙂

2 komentarze do “42. Bieg Piastów – Jakuszyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *